urządzenia pralnicze

Pralnia w hotelu- w co ją wyposażyć ?

Usługi pralnicze dla hotelu można zlecić firmie zewnętrznej, albo uruchomić swoją przyhotelową pralnię. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje dobre i złe strony. Zlecenie obsługi zewnętrznej firmie zdejmie nam z kosztów dość sporą inwestycję jaka jest uruchomienie pralni – zakup bardzo drogich maszyn i akcesoriów pralniczych, dostosowanie pomieszczeń do wymogów technicznych jakie powinien spełniać lokal przeznaczony na pralnię, zatrudnienie i przeszkolenie dodatkowych pracowników. Poza tym zewnętrzna obsługa jest wygodniejsza, choć niestety z reguły o wiele droższa niż pranie we własnej pralni.

Otwarcie własnej przyhotelowej pralni zapewnia przede wszystkim kontrole nad procesem prania, jest tańsze i zapewnia wyższą jakość usługi- pralnie zewnętrzne zazwyczaj piorą asortyment hotelowy mieszając je z innym, często o wiele bardziej zabrudzonym, a więc temperatura kąpieli musi być wyższa, a ilość chemicznych środków piorących większa. Poza tym jeśli poza sezonem ma się wolne moce przerobowe pralni, można przyjmować też zewnętrzne usługi i w ten sposób generować dodatkowe przychody dla hotelu.

Wyposażenie przyhotelowej pralni zależy przede wszystkim od wielkości hotelu, a więc ilości codziennego prania. Obliczono, że jedno zajęte miejsce hotelowe generuje około 3 kilogramy prania na dobę. W obłożonym całkowicie hotelu na sto miejsc będzie 300 kilogramów prania plus przynajmniej 50 kilo z gastronomii. Zdecydowanie jedna pralnico wirówka nie wystarczy. Najlepiej w tym wypadku zainwestować w przynajmniej dwie ( lepiej w trzy) pralnico wirówki o różnej ładowności ( mniejsze i większe, jedna koniecznie przeznaczona do bielizny osobistej gości), do tego koniecznie suszarka ( albo dwie różnego typu),   prasownica nawrotna, prasa fasonowa pozioma, stół do prasowania z wytwornicą pary i żelazkami, czasem dodatkowo magiel, no i akcesoria pralnicze-wózki transportowe do przewozu brudnego oraz czystego prania, manekiny, wieszaki, pojemniki itp.

Jednorazowy wydatek na otwarcie małej pralni przy hotelu to minimum kilkanaście tysięcy złotych. Można oczywiście skorzystać z kredytu, albo leasingu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 8021 564 752

E-mail: kontakt@gazetasokolowska.pl

ul. al. 3 Maja, Kraków

Na stronie znajdziesz informacje o biznesie pralniczym.  Zaczynając od tego, czy biznes pralniczy w Polsce się opłaca po wyposażenie.