urządzenia pralnicze

Lokalizacja pralni

Wybór lokalizacji nowej pralni w pierwszej kolejności zależy od jej rodzaju. Inne wymogi lokalizacyjne będą obowiązywać w przypadku  pralni chemicznej, z której usług korzystają indywidualni klienci, inne zaś dotyczą pralni wodnych, które z reguły nastawione są na klientów zbiorowych ( szpitale, hotele, restauracje, sanatoria, wojsko itp.) Dla dużych pralni przemysłowych wymagania lokalowe będą inne niż dla małych, osiedlowych pralni chemicznych, choć oczywiście przepisy w tym względzie obejmują wszystkie podmioty gospodarcze tego rodzaju.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku opublikowane w Dzienniku Ustaw ni 75 pozycja 690, jest podstawą prawną gdzie określono warunki techniczne, lokalowe, sanitarne i przeciwpożarowe jakie powinien spełniać lokal w którym będą świadczone usługi pralnicze.

Nawet jeśli język prawniczy jest dla nas zrozumiały, to jednak warto przed  przed podjęciem decyzji o wyborze lokalu, a już koniecznie przed podpisaniem umowy skontaktować się osobiście z  Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Strażą Pożarną, Urzędem Gminy, a nawet Wydziałem Ochrony Środowiska, aby szczegółowo omówić wszystkie konkretne uwarunkowania, jakie występują w wybranym lokalu.

Trzeba pamiętać, że lokal w którym ma się znajdować pralnia chemiczna nie może być mniejszy niż 50 metrów kwadratowych, a jego wysokość musi mieć co najmniej 3,3 metra.  Pomieszczenia socjalne dla obsługi muszą mieć od 5-8 metrów kwadratowych, pomieszczenia sanitarne 2-3 metrów kwadratowych. Potrzebny też jest zamykany magazynek na środki chemiczne, który musi mieć wielkość co najmniej dwóch metrów kwadratowych. Do funkcjonowania pralni potrzebny jest dostęp do mediów i to z reguły w dużej ilości, a więc dostateczna ilość prądu o dużej mocy ( o przydział mocy trzeba zwrócić się zawczasu do zakładu energetycznego), dostateczna ilość wody, kanalizacja o dużej przepustowości oraz odpowiednia wentylacja – to warunki niezbędne.

O ile lokalizacja dużej pralni wodnej nie ma bezpośredniego przełożenia na klientów, o tyle w pralni chemicznej lokalizacja bezpośrednio przełoży się na szanse powodzenia biznesowego. Najlepszą, ale też najdroższą lokalizacją są centra handlowe oraz hipermarkety z dużymi parkingami, gdzie przyjeżdża mnóstwo klientów, aby w jednym miejscu załatwić jak najwięcej codziennych spraw. Bardzo wygodnie jest oddać garderobę do pralni, a w tym czasie iść na zakupy, do fryzjera, banku czy na pocztę, a po jednej do dwóch godzin w zależności od rodzaju usługi, odebrać czystą, zapakowaną garderobę.

Niestety, większość takich lokalizacji jest już zajęta, zostaje możliwość wynajęcia w nowo otwieranych galeriach handlowych, albo na nowych osiedlach mieszkaniowych, gdzie mieszka mnóstwo zapracowanych, młodych ludzi, którzy są dość dobrymi klientami pralni.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 8021 564 752

E-mail: kontakt@gazetasokolowska.pl

ul. al. 3 Maja, Kraków

Na stronie znajdziesz informacje o biznesie pralniczym.  Zaczynając od tego, czy biznes pralniczy w Polsce się opłaca po wyposażenie.