urządzenia pralnicze

Wyposażenie pralni szpitalnej

Pralnia szpitalna jest specyficzną pralnią, bo jej podstawowym zadaniem jest nie tylko pranie, ale przede wszystkim odkażenie i dezynfekcja bielizny szpitalnej, ubrań, odzieży ochronnej, koców itp.

Dzisiaj wszystkie pralnie szpitalne muszą posiadać tak zwana barierę higieniczną. Bariera higieniczna to upraszczając układ technologiczny wprowadzający podział na strefę brudną ( brudna i przede wszystkim mająca wcześniejszy kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi ) oraz strefę czystą ( wyprana, odkażona i zdezynfekowana odzież i bielizna ). Pomiędzy tymi strefami nie może być żadnej styczności, a transport, załadunek w strefie brudnej i wyładunek w strefie czystej, odbywa się zgodnie w rygorystycznymi procedurami, które nie pozwalają na styczność bielizny nie odkażonej z wypraną i odkażoną .

Maszyny pralnicze stosowane w pralni szpitalnej tez powinny mieć barierę higieniczną. Podstawowa maszyna jaką jest w tym wypadku jest pralnica przelotowa lub  pralnico wirówka muszą posiadać  barierę higieniczną . Taka  pralnica jest z reguły wbudowana w ścianę, tak że załadunek bielizny odbywa się w innym ( brudnym) pomieszczeniu, a wyładunek wypranej i poddanej dezynfekcji bielizny w innym ( czystym) pomieszczeniu. Pranie i odkażanie odbywa się w bębnie pralnicy według wybranego programu. Nowe modele pralnic z barierą higieniczną dysponują minimum kilkunastoma programami do prania i dezynfekcji. Stosowane są z reguły dwa rodzaje dezynfekcji- dezynfekcja termiczna ( wysoka temperatura zabija prawie wszystkie bakterie i wirusy) oraz chemiczna, czyli zastosowanie specjalnych odkażających preparatów w takiej ilości, że żaden chorobotwórczy drobnoustrój nie ma szans przetrwania.

Poza podstawową pralnicą na wyposażeniu pralni szpitalnej znajdziemy wszystko to co potrzebne w procesie prania, odsączania, suszenia i wykańczania bielizny, a więc urządzenia odwadniające, suszarki, magle, prasownice, składarki i mnóstwo akcesoriów pralniczych dostosowanych do wymagań konkretnej pralni takich jak  stoły pralnicze, manekiny, wózki transportowe, wieszaki, regały, dozowniki, pojemniki itp. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie wybrane do pralni  maszyny muszą mieć odpowiednie certyfikaty i muszą być dostosowane do wymogów bariery higienicznej.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 8021 564 752

E-mail: kontakt@gazetasokolowska.pl

ul. al. 3 Maja, Kraków

Na stronie znajdziesz informacje o biznesie pralniczym.  Zaczynając od tego, czy biznes pralniczy w Polsce się opłaca po wyposażenie.